MV Agusta wraca do Mistrzostw Świata prototypowych motocykli

mv-agusta-moto2-2.jpg

Po długiej przerwie, MV Agusta wraca do gry w wyścigach Grand Prix, choć powrót włoskiej marki nie dotyczy kategorii MotoGP, to obranie kierunku w pośredniej kategorii Moto2, wydaje się bardzo ciekawe i trafne, biorąc pod uwagę zmiany, które szykują się z początkiem sezonu 2019. Włoska marka jest najbardziej utytułowaną w historii Grand Prix, mając na swoim koncie aż 75 tytułów mistrzowskich, w latach 1952 - 1974.

Zestawienie trzycylindrowego silnika Triumpha o mocy 765cc, z włoską precyzją motocykla MV Agusty może stanowić całkiem niezłe połączenie. Na ocenę będziemy musieli poczekać dopiero, aż motocykl MV Agusty w specyfikacji kategorii Moto2 pojawi się na torze. Z pewnością punktem wzorcowym i poglądowym tego motocykla będzie trzycylindrowa MV Agusta F3, spotykana w Mistrzostwach Świata WSBK kategorii Supersport.

mv-agusta-moto2-1.jpg

Fani włoskiej marki z pewnością nie będą zawiedzeni, w nowym motocyklu zobaczymy kratownicową ramę, wraz z kultowym kształtem zbiornika z dawnych czasów. Zupełnie nowy będzie natomiast tył motocykla. Zniknął podłużny reflektor, a w jego miejscu pojawił się podobnie ukształtowany wlot powietrza. Ogólnie rzecz biorąc, motocykl Moto2 wygląda jak ewolucja projektu F3 i być może to jest cel dla Włochów. Współpracy w nowy projekt, podjął się niezwykle doświadczony zespół Forward Racing, który powinien zapewnić włoskiej marce mocne wejście do serii. Czekamy tylko na oficjalne potwierdzenie obu kierowców tego zespołu.

To nie będzie łatwy powrót do Mistrzostw Świata prototypowych motocykli, ze względu na dużą i wyrównaną konkurencję w stawce kategorii Moto2. Aczkolwiek patrząc na debiut KTMa w Moto2, MV Agusta nie powinna się niczego obawiać, tym bardziej dysponując dobrą bazą w postaci motocykla F3. Miejmy nadzieję, że Włosi z tak bogatą historią pozostaną w padoku Grand Prix na długie lata.

„Marzenie o przywróceniu MV Agusty do Mistrzostw Świata narodziło się wraz z Claudio Castiglionim (red. byłym właścicielem MV Agusty), z którym zawsze łączył mnie głęboki szacunek i przyjaźń, a marzenie spełniło się wraz z jego synem Giovannim. Trudno mi wyrazić słowami, co oznacza być aktywnym elementem wspólnego projektu z MV Agustą i CRC, dwoma włoskimi doskonałościami, które stworzyły najpiękniejsze motocykle w historii. Pracowałem wiele lat, aby to się stało, a teraz z dumą ogłaszam, że MV Agusta będzie ścigać się w Mistrzostwach Świata kategorii Moto2 z zespołem Forward Racing Team. Jestem również świadomy wielkiej odpowiedzialności związanej z posiadaniem tak prestiżowej marki w barwach naszego zespołu. Nasz zespół, wraz z MV Agustą i CRC, będzie dążył do osiągnięcia, w możliwie jak najkrótszym czasie, tego, o czym marzymy i czego oczekują od nas fani.” – powiedział, Giovanni Cuzari - szef zespołu Forward Racing Team

 

Autor: Dominik Zajączkowski
Fot. MV Agusta
©2018 MSFOTO.PL – All Rights Reserved

Author picture

Dominik Zajączkowski

Redaktor, którego kolebką są wyścigi motocyklowe. Serię MotoGP i WorldSBK śledzi od początku XXI wieku. Od 2015 roku ściśle współpracujący z polskimi mediami. Jego ulubionym tematem są analizy wyścigowe, wywiady z zawodnikami oraz praca na torach wyścigowych.